Rodinné focení v ateliéru – jak se nachystat a co si vzít s sebou

Jak se obléct na

Rodinné focení v ateliéru

Rady a tipy

Objednali jste si rodinný portrét v ateliéru a teď nevíte, jak se na focení nachystat? Ráda vás provedu přípravou, poradím, co si vzít s sebou,  podle čeho vybírat oblečení a čemu se raději vyhnout.

Jaké oblečení na focení volit?

Není snadné sladit celou rodinu a pokud se na focení chystá rovnou více generací, může se vám to zdát jako oříšek. Ráda se s vámi podělím o tipy, které můžete při výběru následovat.

Nejprve s vámi projdu oblečení a doplňky všeobecně. Pak se podíváme na barvy a jak se dají v ateliéru nakombinovat a spolu s volbou fotopozadí vytvářejí různý dojem z fotografií.

Podtrhněte své přednosti

Základem je pěkné a slušivé oblečení, ve kterém se cítíte dobře. Nemusí jít hned o velkou večerní, ale dbejte na jeho čistotu, skvělý stav. Měli byste mít pocit, že vás rozzáří a pracuje pro vás. Pak se budete skvěle cítit i při focení.

Vyhněte se nápadným vzorům, obrázkům a extrémním barvám

Méně je někdy více. Výrazné vzory nejen že odpoutávají pozornost, ale také mohou zkreslovat vaše proporce. U drobných proužků může na fotografiích vznikat nežádoucí moaré efekt.

Nedoporučuji také fosforeskující barvy, které se vám budou odrážet v obličeji a budete vypadat nepřirozeně.

Také obrázky bývají většinou rušivé, pokud nepůjde o váš záměr – jako třeba  nechat si vytvořit společnou fotku ve vtipných vánočních svetrech.

Vsaďte na struktury

I oblečení v jednotném tónu může vypadat zajímavě, pokud má různou strukturu. Kombinujte materiály jako je krajka, pletenina, luxusně se lesknoucí satén, průsvitné materiály.

Strukturu můžete dodat i vrstvením oblečení (halenka/kardigan, atd.).

Oblečení tón v tónu – na zajímavosti mu může přidat třeba struktura pleteného svetru.

Šaty ve dvou různých odstínech růžové ještě ozvláštnil rozdílný materiál.

Boty

V ateliéru můžete být za dámu/gentlemana nebo třeba za vílu na boso.

Vezměte si s sebou slušivé uzavřené boty, u dam ideálně na podpatku (zlepší váš postoj).

Zkontrolujte čistotu bot včetně jejich podrážek, aby se neničilo fotopozadí a nebylo na fotkách ušlapané.

Zejména malé děti fotím na boso, pokud nemají vhodné obutí. Myslete na to při oblékání, zvláště víte- li, že vaše dítě nemá převlékání rádo (takže mu nedávejte punčochy pod kalhoty, ale jen ponožky, které lehce svlékneme).

Pocit přirozenosti bosých nohou si můžete dopřát na fotkách i vy, jen mějte na paměti, abyste měly na focení pěkně upravené nožky.

Jak sladit celou rodinu?

Vím, že dát dohromady oblečení třeba pro šest členů rodiny, aby alespoň trochu ladilo, nemusí být jednoduché.

Zkuste začít od členů, kteří mají nejméně oblečení (většinou muži, či praprarodiče) a snažte se vybrat co nejvhodnější oděv.

Ostatní dolaďte k nim, většinou je to snazší než naopak. Velice pomůžete, když se zaměříte třeba na neutrální barvy, které máme většinou všichni v šatníku. Můžete přidat ještě jednu výraznější barvu.

Nedoporučuji, abyste byli úplně stejní, pokud to není přímo váš záměr. Tedy třeba všichni v džínách a bílém tričku. Dovolte jednotlivým členům projevit kus své osobnosti.

Foceno v oblečení, které si rodina přinesla s sebou do ateliéru.

Pokud se vám přese vše nepodaří sladit, nebo si jen budete chtít vyzkoušet něco nového, je v ateliéru k dispozici mnoho šatů k zapůjčení.

Zaměřujeme se většinou na slavnostnější šaty pro kreativní portréty, ale najdete i pár běžně nositelných kousků, které můžete využít u rodinného focení.

Muži si s sebou měli modro-béžovou kombinaci, která se mi moc líbila. Jedna z žen měla béžové šaty, které také vypadaly skvěle k této kombinaci. Šaty pro maminku s dcerou jsem nakonec vybrala v ateliérovém šatníku, abych je doladila k ostatním členům rodiny. Samozřejmostí pro mne je, aby se ženy ve vybraných šatech cítily dobře, nikdy jim nenutím nic proti jejich vkusu.

Přemýšlejte o barvách na výsledné fotografii

Volba barev dokáže velice ovlivnit vnímání fotografie. Vaše portréty z ateliéru bude ovlivňovat kombinace toho, co si oblečete a jaké zvolíme v ateliéru pozadí. Nejdůležitější otázka, kterou byste si měli zodpovědět, je:

Jaké fotografie chcete?

Proč se jdete fotit? Bude výsledkem obraz do interiéru? Pak přemýšlejte, jaká fotografie by se vám doma líbila a zda bude s interiérem ladit. Může být světlá, tmavá, velice kontrastní, tón v tónu, černobílá, barevná. Můžete dokonce oblečením vypíchnout barvu, která se v interiéru opakuje.

Černobílá klasika

Pokud si s sebou vezmete černé/velmi tmavé či bílé/velmi světlé oblečení, neuděláte chybu. Toto oblečení je ideální pro focení na černém či bílém pozadí a pro černobílou fotografii. Mohou vzniknout čisté fotografie, nebo naopak velice kontrastní.

Bílé a hodně světlé oblečení vypadá skvěle na bílém pozadí a vytváří lehký a prosvětlený dojem.

Pokud by měli fotografovaní i světlé kalhoty/sukně, byl by vzdušný dojem ještě víc umocněn.

Tmavé oblečení mám ráda na tmavém pozadí. Skvělé vypadá na černobílé fotografii. Pozornost se tak nejvíce upíná na  obličeje a výrazy a je možno více pracovat se hrou světla a stínu. Mnohem více než světlé fotografie připomenout staré obrazy.

Kombinace několika ladících barev

Máte raději barvy a černá s bílou nejsou nic pro vás? Tady máte hned několik možností, jak nad volbou barev uvažovat. Můžete třeba zkombinovat více barev dohromady.

Je dobré se držet 2 – 4 podobných odstínů, ideálně jen jednoho výraznějšího a ostatních neutrálních. Tyto kombinace vypadají dobře na hnědém a béžové pozadí (jemné pastelové odstíny dopadnou skvěle i na bílé). 

Téhle fotce vévodí modrá v různých odstínech a pěkně vyniká na teple hnědém malovaném pozadí. Další kombinace jste viděli už výše v článku. Na jeho konci si budete moci prohlédnout další tipy.

Tón v tónu

Jelikož máme slabost pro jemné pudrové, béžové a narůžovělé odstíny na ženách, vytvořily jsme v ateliéru speciální malované pozadí, na kterém můžeme docílit něžného dojmu založeného na podobné barevné paletě.

Barevný kontrast či výrazné barvy

Pomocí barvy oblečení se můžete také z fotografie vyloupnout, nebo dodat na zajímavosti barevnému vyznění celé fotografie. Mnohem hůře se takto ladí větší skupiny portrétovaných.

Kontrastu ráda používám třeba u vánočních focení, kde se nabízí práce s typickými barvami červenou a zelenou.

Malé slečny díky červeným šatičkám na fotce doslova září a nikdo je nepřehlédne!

Červená na tmavozeleném pozadí.

Barevný kontrast můžeme vytvořit také kombinací oblečení a doplňků, třeba jako zde na kreativním portrétu, kde jsem využila modrých šatů a zlatavých rekvizit.

Další inspiraci na oblečení pro celou rodinu jsem pro vás připravila na mém pinterestu. Věřím, že si výběr oblečení s celou rodinou užijete. Budu se na vás moc těšit v ateliéru!

Napište komentář