Kolo roku v hudbě: Yule I – advent a zimní slunovrat
Kolo roku v hudbě
Yule - příchod nového světla i - advent a zimní slunovrat
Milí čtenáři a posluchači, vítám vás u seriálu Kolo roku v hudbě. Tentokrát si budeme povídat o písních které ráda poslouchám v období okolo svátku Yule a samozřejmě Vánoc.
Nejde o žádným rigidní nebo ucelený seznam, co poslouchat v daný svátek. Je to čistě subjektivní výběr písní, které mám s daným obdobím spojené, líbí se mi, a které dle mého názoru přinášejí zajímavé sdělení, jež se váže k tématům jednotlivých svátků.
Jelikož se Yule prolíná s Vánocemi, ke kterým existuje nepřeberné množství krásných písní a koled, o které vás nechci ochudit, rozhodla jsem se tento díl rozdělit na dvě části. V té dnešní se podíváme na období adventu a zimního slunovratu.
Advent, doba očekávání
Křesťané se na jeden ze svých největších svátků – narození Spasitele – připravují již s příchodem adventu. Čtyři neděle do Vánoc, které vyznačují svíčky na adventním věnci, začíná prostor pro ztišení, pohled do svého nitra a čas, kdy je možno udělat ve svém srdci místo pro nové světlo, jež přijde.
V tomto období se konají speciální adventní mše – roráty. Jejich název pochází z počátečních slov Rorate coeli desuper – Rosu dejte, nebesa, shůry. V českých zemích vzniklo velké množství rorátních písní, jejichž rozmach byl spojen s českou reformací a literátskými bratrstvy.
Písně vycházejí z biblických textů a vyjadřují touhu po příchodu Spasitele na tento svět. Jednu z mých oblíbených si nyní můžete pustit:
Mezi nejznámější světové adventní písně patří O come, O come, Emmanuel s tklivou melodií, která má původ v 15. století. Pokud potřebuji opravdu ztišení a zklidnění, interpretace této písně v podání Piano Guys mne spolehlivě přenese daleko od shonu všedních dnů.
Prolínání pohanských a křesťanských zvyků
O adventním a vánočním čase se zachovalo mnoho zvyků s magickým a věštebným charakterem. Skupina Vesna natočila krásný zimní klip ke své písni Morana, ve které se tyto magické praktiky odrážejí.
V textu se objevuje jeden z adventních zvyků:
„Na svatú Barboru trhala jsi zlatý déšť, zdalipak milého v novém roce si najdeš…“
Píseň s klipem mi trochu svým vyústěním připomíná Erbenovu báseň Štědrý večer, kde se dívky pomocí lidové magie snaží zahlédnout podobu svého ženicha a pro jednu z nich příběh končí tragicky.
Volba jména pro hlavní hrdinku – Morana (slovanská personifikace zimy či smrti) – je pro mne krásným odkazem proplétání křesťanských i předkřesťanských motivů v čase Vánoc.
Zimní slunovrat
Vánoční svátky jsou příkladem synkretismu – propojení křesťanských a předkřesťanských náboženských zvyků spojených se zimními svátky. V Římě se slavily Saturnálie, které 25. prosince následoval den Narození Nepřemožitelného Slunce (Dies Natalis Solis Invicti). Germáni slavili Yule, Slované Kračún či Koledu (Koliadu).
A jelikož zimní slunovrat nastane již zítra, nachystala jsem několik skladeb, které si můžete v tento den pustit.
Píseň polské skupiny Żywiołak svým názvem Sol Invictus sice odkazuje k starému římskému svátku, nicméně v textu se odkazuje na slovanskou mytologii. Objevují se v něm tři slovanská sluneční božstva Svarog, Svarožic a Dažbog. Vyšla na albu Dekonstrukcja Historyczna I, kde se kapela pokouší na základě starých nápěvů o osobité hudební vykreslení starých svátků s ohledem na pozůstatky slovanské mýty v Polsku.
Také lotyšská kapela Tautumeitas se inspiruje v minulosti – část tvorby kapely vychází z bádání jedné z členek, která je zároveň folkloristkou. Kapela představuje v moderních aranžích a s vizuálně zajímavým doprovodem tradiční lotyšské písně.
Následující píseň Spodrē manu augumiņu patří k těm, které se zpívaly při zimních obchůzkách, jelikož lotyšské písně k zimnímu slunovratu často v refrénu obsahovaly slova jako „totari“ či „kaladu“ a „kalado“, které, pokud budete naslouchat pozorně, uslyšíte i tady.
Obchůzky byly podobné našim masopustům, chodilo se na ně už od podzimu až do Vánoc, kdy přecházely volně právě do masopustního období. Reliktem podobných obchůzek na našem území může být Mikuláš a další bytosti jako Lucky, Perchta, Ambrož, atd.
Koleda či kračún
A od lotyšského „kaladū“ to už máme blízko ke slovanské Koledě (ale o koledách jakožto písních si povíme v díle dalším) či Kračúnovi. V období zimního slunovratu se chodilo na obchůzky – tzv. koledy, v maskách, s malým dítětem, které zřejmě symbolizovalo nové slunce, s přáním všeho dobrého a žádostí o koledu – obdarování. Čím bohatší byla koleda, tím více prosperity měl přinést nový rok. Kračúnovkou koledou je inspirována následující píseň Toma Kočka:
Jelikož zimní slunovrat byl u slovanů považován za čas narození nového slunce, nemohu opomenout ještě jednu píseň tohoto moravskoslezského barda – vzývání slunce ze stejnojmeného alba Hodovnice (album vás podobně jako O slunovratu od Hradišťanu, provede celým rokem).
Svátky světla
Ať se na vánoční svátky díváte jako na oslavy křesťanské, nebo se spíše kloníte k oslavám slunovratu, jedno mají oba pohledy společné – je to příchod světla jako nové naděje v té největší temnotě.
Ve skandinávských zemích se během adventu, 13. prosince, slaví svátek sv. Lucie, což je trochu paradoxní, protože protestanté jinak kult světců odmítají.
Určité vysvětlení může být právě ve spojení svátku sv. Lucie a oslav zimního slunovratu v dobách christianizace severských zemí. Ve středověku, kdy se používal ještě juliánský kalendář, byl svátek sv. Lucie mnohem blíže k zimnímu slunovratu. Navíc je patronkou světla. To vše mohlo vést k její obrovské oblibě právě v zemích, kde je v zimě světla ještě méně než v jiných koutech Evropy.
….
Dnes se s vámi rozloučím poslední skladbou z alba O slunovratu kapely Hradišťan, které vzniklo zhudebněním veršů Jana Skácela. Píseň Pozdraveno budiž světlo se k tomuto času hodí, ať se na něj díváte optikou jakékoli víry.
Pokud si chcete ukrátit čekání na další část, kde se budu věnovat koledám, můžete si projít starší díly seriálu Kolo roku v hudbě:
Litha II – voda, víly, věnečky
Lammas a Mabon – poděkování za úrodu
Samhain – skrz závoj mezi světy
Líbí se vám má tvorba? Přihlašte k newsletteru, aby vám nic neuniklo – maily ke svátkům Kola roku, pozvánky na výstavy, koncerty a další novinky.
Také mám stále k dispozici nástěnný kalendář Kolo roku s mými fotografiemi a popisem svátků. Je univerzální a můžete jej používat více let. Pro objednání mi napište na: fotografka@luciedeutsch.cz.
Hradec nad Moravicí 2021 | fotografka@luciedeutsch.cz | 774 627 042
Neobyčejné fotografie, které plní sny