Kolo roku: Imbolc a Hromnice

Kolo roku

Imbolc

neboli Hromnice a předjaří

První svátek Kola roku, které vychází z tradic našich předků a z přírodního cyklu. První ze série mého projektu inspirace přírodou, ženskými archetypy a v neposlední řadě vonnými esencemi.

 …
Imbolc, Hromnice, pozimek či předjaří (1. – 2. února).

Imbolc je keltský svátek označující počátek jara. U nás máme podobný ekvivalent – Hromnice.

Tento den v Kole roku půlí období mezi zimním slunovratem a jarní rovnodenností a začíná jím doba předjaří. Přibývá slunce a světla, ne nadarmo se říká – Na Hromnice o hodinu více.

Příroda se pod povrchem probouzí, i když zdánlině ještě spí. Předzvěst jara je již ve vzduchu, přestože na první pohled je stále ještě zima. Můžeme spatřit první otužilé posly jara jako sněženky, vilíny či čemeřice.

 

Na Hromnice se tradičně světily svíčky, které měly ochránit během roku před bouřkou – Hromničky. Vždyť za starých slovanů byl den zasvěcen právě bohu blesku a hromu Perunovi.

Svátek je spjat s novým začátkem, se světlem a očistou po zimě.

U nás doma třeba schováváme poslední zbytky vánoční výzdoby. Také v tomto období moc ráda uklízím, i když obvykle úklid nesnáším. Je už mnohem déle světlo, zároveň je slunce stále dost nízko a svítí přímo do oken. To je doba, kdy mám vyloženě chuť pustit se do jarního úklidu a udělat místo pro něco nového, co přijde.

Předjaří a ženské bohyně

Při ztvárňování personifikací jednotlivých období jsem se inspirovala články z webu Jsem kněžka, které dávají svátky do souvislostí s evropskými bohyněmi. Jelikož svátky jsou keltského původu, vždy šlo hlavně o bohyni keltskou, ale také byl nalezen její možný slovanský ekvivalent. Ostatně koncept dělení roku na osm období byl znám  napříč Evropou.

Imbolc je pevně spojen s keltskou panenskou bohyní Brigid, jako slovanská paralela byla vybrána Zora. Obě jsou to mladé dívky, Brigid je spojena s bílou barvou a ohněm a Zora zase se světlem a úsvitem.

A co mi vnesla do pohledu na Imbolc a předjaří Šárčina vůně? Lehkost, jemnost, naději a příslib. Snad se mi to podařilo vtisknout i do fotografií.

Dívku  symbolizující přírodu těsně před probuzením a čas předjaří plný nového světla a očekávání zpodobnila Mária Klásková.

Něco navíc

Pokud vás téma zajímá detailněji, o nejrůznějších peripetiích při tvorbě se budeme s Šárkou Hájkovou bavit  v rámci živých vysílání na mé FB stránce. O tom jak vznikal Imbolc a imbolcová vonná esence již 7. 2. 2022 v 17:00, ale záznam zůstane k dispozici.

Během roku budu  publikovat ke každému svátku samostatný článek  s celou sérií fotografií a prozradím vám, jak ke mne celý ten nápad přišel.

Pokud nechcete o nic přijít, stačí se přihlásit k zasílání novinek úplně dole na stránce a jakmile se u mne něco šustne, vždy se to dozvíte mezi prvními.

A nyní si již prohlédněte celou Imbolcovou sérii. Budu ráda, když mi dáte vědět, jak se vám líbí a co ve vás vyvolává.

Imbolc
imbolc
imbolc
imbolc
imbolc
imbolc
imbolc
imbolc

2 Komentáře

  1. Lucko, to je ale nádhera! Zdá se mi, že jsi náladu předjaří vystihla úplně dokonale, do posledního detailu – jako kvítek čemeřice v dívčích vlasech. nejvíc mne dojímá první bílý snímek, ale kulisa březového lesa je také úžasná, o dívce nemluvě! Už se těším na pokračování.

    • Moc děkuji, Ivo, já mám také nejraději tu bílou, zbyla nám trocha sněhu za domem, ale musela jsem hodně dohánět v počítači. V hájku už vše roztálo, původně tam měl být také sníh, ale zrovna den před focením přišla velká obleva (15 stupňů téměř celý den, bylo jasné, že vše bude pryč).

Napište komentář